Towar musi być wyprodukowany w Polsce
Przedsiębiorstwa, które mają stałych odbiorców za granicą, mogą wystąpić o sfinansowanie z budżetu państwa odsetek od zadłużenia
Wzorem niektórych krajów Unii Europejskiej, a także innych członków OECD, w Polsce działa system dopłat z budżetu państwa do oprocentowania kredytów średnio- i długoterminowych na finansowanie eksportu (Program DOKE). Dopłaty są udzielane za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego (administrator programu). Przysługują w przypadku zaciągnięcia kredytu eksportowego o stałej stopie w banku krajowym, zagranicznym lub w międzynarodowej instytucji finansowej. Środki z budżetu trafiają poprzez BGK bezpośrednio do banku udzielającego kredytu.
Żeby skorzystać z takiego finansowania, trzeba być eksporterem z doświadczeniem niezbędnym do prowadzenia transakcji w handlu zagranicznym. Przedsiębiorca musi udokumentować w banku, że jego działalność eksportowa ma charakter ciągły. Poza tym powinien mieć rachunek bieżący lub pomocniczy w instytucji, w której ubiega się o kredyt, i rozliczać za jego pośrednictwem płatności z umowy, która jest objęta finansowaniem.
Jakie warunki trzeba spełnić
Program DOKE dotyczy kredytów na eksport polskich (to ważny warunek) towarów i usług na podstawie umów zawartych po 19 października 2001 r.
Kredyt powinien być ubezpieczony przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE); jest to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta