Energia elektryczna: kiedy wnosimy wstępne wpłaty miesięczne
Nie można dokonywać niewynikającej z treści przepisu wykładni tylko dlatego, że w przeciwnym razie przepis miałby zastosowanie do znikomej grupy podatników – dowodzą prezes ISP Modzelewski i Wspólnicy sp. z o.o. oraz konsultant podatkowy w Departamencie Podatku Akcyzowego ISP
Są wątpliwości co do wykładni art. 25 ust. 1 obowiązującej od 1 marca 2009 r. nowej ustawy akcyzowej. Zgodnie z tym przepisem w wypadku składania deklaracji podatkowej i wpłaty akcyzy, o której mowa w art. 24 pkt 1 lub 2, za okres dłuższy niż dwa miesiące podatnik posiadający koncesję na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną oraz podmiot reprezentujący są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, do obliczenia i zapłaty akcyzy wstępnie za okresy miesięczne na rachunek właściwej izby celnej, na podstawie szacunków dokonanych według odpowiedniej ewidencji. Przepis wskazuje, że dotyczy on obowiązku dokonywania wstępnych wpłat miesięcznych przez podatników:
> sprzedających energię elektryczną na rzecz nabywcy końcowego w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy,
> dostarczających energię elektryczną nabywcom końcowym dokonującym WNT tej energii, którzy nie składają deklaracji podatkowej za dwa kolejne miesiące.
Co wynika z wykładni
Zasadą wykładni przepisów jest stosowanie w pierwszej kolejności wykładni gramatycznej (literalnej). Dopiero gdy przepis nadal jest niejasny, kolejno stosuje się wykładnie systemową oraz funkcjonalną.
Gdy chodzi o analizowany przepis, wystarczająca powinna być wykładnia literalna, która prowadzi do wniosku, że obowiązek dokonywania wpłat miesięcznych dotyczy wyłącznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta