Gdy sąd zagraniczny ogłasza upadłość polskiej spółki
O powodach, dla których orzeczenia o upadłości, wydawane zwłaszcza przez sądy francuskie i angielskie, zasługują na krytykę – pisze radca prawny z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka sp.k.
W dobie kryzysu gospodarczego w państwach Unii Europejskiej zagraniczne sądy coraz częściej ogłaszają upadłość spółek mających swoje siedziby w Polsce. Taka sytuacja jest w istocie możliwa na gruncie przepisów rozporządzenia Rady Wspólnot Europejskich nr 1346/2000 z 29 maja 2000 r. w sprawie postępowania upadłościowego. O takiej możliwości wspomina m.in. mec. Agata Adamczyk („Rz” z 26 marca).
Analizując orzeczenia sądów zagranicznych z ostatnich miesięcy czy kilku lat, wydaje się, że sądy państw członkowskich (w szczególności angielskie i francuskie) mają tendencję do zbyt pochopnego ogłaszania upadłości zagranicznych spółek.
Pochopne werdykty
W ostatnim okresie doszło do ogłoszenia upadłości polskich spółek przez zagraniczne sądy (m.in. Parkside Flexibles SA, Nortel Networks Polska, Oster Polska) w sytuacji, gdy spółki te prowadziły działalność gospodarczą na terytorium Polski, tu zatrudniały pracowników i tutaj płaciły podatki.
Wszczynając postępowanie wtórne, polski sąd upadłościowy nie bada już przesłanek niewypłacalności dłużnika
Co więcej, niejednokrotnie spółki, których upadłość ogłoszono za granicą, nie były niewypłacalne w rozumieniu polskich przepisów, wobec czego nie kwalifikowały się do upadłości. Upadłość tych spółek była dużym zaskoczeniem dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta