Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czytelnicy pytają, GPP odpowiada - Wolno obniżyć ciężarnej pensję w drodze porozumienia kryzysowego

21 kwietnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Renata Majewska

Firma zatrudnia 17 osób. Nie ma regulaminu płacowego ani nie jest objęta układem zbiorowym pracy. W związku z recesją chcemy zmniejszyć pracownikom wynagrodzenia na podstawie art. 23[1a] k.p. Czy wolno w ten sposób zredukować płacę ciężarnej? Przecież kodeks zastrzega, że porozumienie takie nie może ingerować w kodeks pracy, ustawy i ich akty wykonawcze.

Tak Szef ma zakaz wręczenia brzemiennej pracownicy wypowiedzenia, w tym pogorszenia jej warunków płacowych za wymówieniem zmieniającym. Wynika tak bezpośrednio z art. 177 § 1 k.p. W tej sytuacji jednak zakład korzysta z innego – prostszego i szybszego – sposobu wprowadzenia obniżek, tzw. porozumienia kryzysowego z art. 231a k.p. Zgodnie z tym przepisem ma prawo po nie sięgnąć pracodawca nieobjęty układem zbiorowym lub zatrudniający mniej niż 20 osób,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8298

Spis treści
Zamów abonament