Nie każdą odprawą za rozstanie dzielimy się z urzędem
Pracodawca, który wypłaca zwalnianej osobie odprawę, pobiera od niej zaliczkę na podatek. Podobnie, gdy już po rozstaniu pracownikowi wypłaca odszkodowanie z zakazu konkurencji. Podatku nie ma natomiast od wywalczonego przed sądem odszkodowania za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę
Jednym ze świadczeń otrzymywanych przez zwalnianych pracowników są odprawy. Są one opodatkowane na takich samych zasadach jak wynagrodzenia. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 13 stycznia 2009 r. (ITPB2/415-1002/08/IL).
Z pytaniem zwrócił się podatnika, który o należne świadczenia od byłego pracodawcy walczył przed sądem. Ten przyznał mu odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia warunków pracy i wynagrodzenia oraz odprawę. W związku z wypłatą pracodawca pobrał zaliczkę na podatek dochodowy i wystawił informację PIT-11. Wnioskodawca otrzymał również odsetki od zasądzonych kwot, od których nie został potrącony podatek.
Podatnik podkreślił, że w dniu wypłaty odszkodowania i odprawy nie był już pracownikiem. Dlatego jego zdaniem podatek został pobrany niesłusznie. Izba skarbowa tylko częściowo przyznała mu rację.
Odszkodowanie za niesłuszne zwolnienie
Potwierdziła, że podatku nie trzeba płacić od odszkodowania z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia warunków pracy i wynagrodzenia. Wynika to z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem zwolnione od podatku są otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta