Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Radny musi uważać na to, co robi, bo straci zaufanie wyborców

02 kwietnia 2010 | Dobra firma | Magdalena Kasprzak

W radzie stowarzyszenia mogą być wójtowie, sekretarze, dyrektorzy szkół czy kierownicy gminnych placówek kulturalnych. I to niezależnie od tego, czy prowadzi ono działalność gospodarczą, czy nie

– Czy członek zarządu stowarzyszenia, mającego w statucie i w KRS zapis o możliwości prowadzenia działalności gospodarczej (choć jej nie prowadzi), może łączyć tę funkcję ze stanowiskiem wójta gminy, sekretarza urzędu gminy, dyrektora szkoły, radnego, kierownika gminnej placówki kulturalnej? – pyta czytelnik.

Prawo nie zakazuje łączenia funkcji radnego ze stanowiskiem członka zarządu stowarzyszenia.

Radny nie może jedynie prowadzić działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której uzyskał mandat. Nie wolno mu także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w jej prowadzeniu.

Tak stanowi art. 24f ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm., dalej ustawa o samorządzie). Zakaz ten nie dotyczy prowadzenia działalności, o której mowa w ustawie z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (DzU nr 96, poz. 893 ze zm.), nawet jeśli gmina dała dotację na to zadanie.

Stowarzyszenie jest bowiem zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Oznacza to, że jego statutowym celem nie może być prowadzenie działalności skierowanej na osiąganie zysku (art. 2 ust. 1 ustawy z 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach, DzU z 2001 r. nr 79, poz. 855 ze zm.).

Może ono prowadzić działalność gospodarczą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8589

Spis treści
Zamów abonament