Radny musi uważać na to, co robi, bo straci zaufanie wyborców
W radzie stowarzyszenia mogą być wójtowie, sekretarze, dyrektorzy szkół czy kierownicy gminnych placówek kulturalnych. I to niezależnie od tego, czy prowadzi ono działalność gospodarczą, czy nie
– Czy członek zarządu stowarzyszenia, mającego w statucie i w KRS zapis o możliwości prowadzenia działalności gospodarczej (choć jej nie prowadzi), może łączyć tę funkcję ze stanowiskiem wójta gminy, sekretarza urzędu gminy, dyrektora szkoły, radnego, kierownika gminnej placówki kulturalnej? – pyta czytelnik.
Prawo nie zakazuje łączenia funkcji radnego ze stanowiskiem członka zarządu stowarzyszenia.
Radny nie może jedynie prowadzić działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której uzyskał mandat. Nie wolno mu także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w jej prowadzeniu.
Tak stanowi art. 24f ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm., dalej ustawa o samorządzie). Zakaz ten nie dotyczy prowadzenia działalności, o której mowa w ustawie z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (DzU nr 96, poz. 893 ze zm.), nawet jeśli gmina dała dotację na to zadanie.
Stowarzyszenie jest bowiem zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Oznacza to, że jego statutowym celem nie może być prowadzenie działalności skierowanej na osiąganie zysku (art. 2 ust. 1 ustawy z 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach, DzU z 2001 r. nr 79, poz. 855 ze zm.).
Może ono prowadzić działalność gospodarczą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta