Podejrzany będzie mógł skrócić śledztwo
Czołówka prawników i Ministerstwo Sprawiedliwości chcą przepisów pozwalających występować do sądu o umorzenie ciągnącego się śledztwa
Takie regulacje wprowadzono niedawno w Austrii. Z kolei w praktyce niemieckich sądów długotrwałe śledztwo skutkuje nieraz złagodzeniem kary czy wręcz odstąpieniem od niej.
Podobne rozwiązanie zaprezentował na wtorkowej zamkniętej konferencji Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przedstawicieli MS oraz sądownictwa i prokuratury prof. Cezary Kulesza z Uniwersytetu w Białymstoku (patrz ramka).
Szybkie śledztwo
Teraz śledztwo właściwie nie ma granic czasowych. Wprawdzie kodeks postępowania karnego stanowi (art. 310), że „powinno być ukończone w ciągu trzech miesięcy”, ale w następnym zdaniu mówi, że „w uzasadnionych wypadkach” może być przedłużone na dalszy czas oznaczony – do roku, ale „w szczególnie uzasadnionych wypadkach” na dalszy czas oznaczony. Są to więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta