Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec raju banków

02 kwietnia 2010 | Eko+ | Maciej Stańczuk
źródło: Rzeczpospolita

Opinia publiczna oczekuje przykręcenia śruby instytucjom powszechnie uznawanym za sprawców kryzysu. Jeśli one same nie zdecydują się na pokutę, karą będzie dalsza utrata zaufania u klientów

Wszystko wskazuje na to, że ten rok na świecie będzie rokiem regulacji bankowych. Kierunek tych zmian pod koniec 2009 r. wyznaczył Komitet Bazylejski oraz Zarząd Stabilności Finansowej (Financial Stability Board). Banki muszą w istotnym zakresie przejmować więcej odpowiedzialności za swoje decyzje i politykę biznesową

Generalnie należy przewidywać, że nie unikniemy wyższych wymagań kapitałowych dla banków i innych instytucji finansowych. Bez wątpienia postulat ten obniża potencjał rozwojowy banków, obciąża ich rentowność i potencjalną wielkość wypłacanych dywidend, czyni je mniej atrakcyjnymi z punktu widzenia inwestycyjnego, gdyż budowanie wartości rynkowej banków będzie trudniejsze.

Niektóre grupy bankowe, a zwłaszcza te, które mają problemy ze swoim modelem biznesowym bądź korzystają z pomocy publicznej swoich rządów, będą miały dużo gorsze szanse uporania się z wdrażaniem narzuconych programów naprawczych. Mimo wszystko branża bankowa powinna otwarcie i z pokorą podjąć pragmatyczny dialog z regulatorem, zamiast toczyć walki obronne, z góry skazane na porażkę przy jednoznacznie negatywnej percepcji światowej opinii publicznej co do roli systemu bankowego w wywołaniu kryzysu finansowego w 2008 r.

Jaka lekcja z kryzysu

Jeden wniosek z ostatniego kryzysu wydaje się nie wzbudzać żadnych kontrowersji: banki, przede...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8589

Spis treści
Zamów abonament