Nie każdy wejdzie do kasyna
Uchwalona w ekspresowym tempie ustawa o grach hazardowych dodała do kodeksu karnego nowy środek karny: zakaz wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych – pisze prokurator Prokuratury Rejonowej w Żarach
Od 1 stycznia bieżącego roku obowiązuje ustawa z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (DzU nr 201, poz. 1540), która – z pewnymi wyjątkami – zastąpiła owianą złą sławą ustawę z 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych.
Nowy środek karny
Na mocy art. 99 nowej ustawy do kodeksu karnego dodano nieznany dotąd prawu karnemu środek karny – zakaz wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych.
Zasady jego orzekania określa art. 41c k.k. W uzasadnieniu projektu ustawy stwierdzono, że „(...) przepis ten ma na celu uniemożliwienie udziału w grach osobom, które popełniły przestępstwo związane z urządzaniem bądź udziałem w grach i zakładach (w tym osobom uzależnionym), zarówno jako gracz, czy też jako osoba prowadząca bądź nadzorująca prowadzenie gier (...) “.
W celu zapewnienia skutecznego egzekwowania tego środka znowelizowano także art. 244 k.k., który – w nowym brzmieniu – penalizuje m.in. niestosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych. Za popełnienie tego występku grozi pozbawienie wolności do trzech lat.
Bez loterii promocyjnych
Przez ośrodki gry rozumie się obecnie (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy) kasyno gry oraz salon gry bingo pieniężne. Kasynem jest wydzielone miejsce, w którym prowadzi się gry: cylindryczne, w karty, w kości lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta