Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aby móc ukarać, trzeba mieć konkretny powód

02 kwietnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Bartłomiej Atys

Podwładny musi zachowywać w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Gdy ich nikomu nie udostępnia i nie postępuje wbrew obowiązującym go zakazom, nie ma powodów, aby go dyscyplinować

Pracownik w ostatnim dniu swojej pracy przesłał bazę danych adresowych klientów firmy na prywatnego mejla. Jednak nie wykorzystał danych w żaden sposób i na drugi dzień od ustania stosunku pracy wykasował je ze swej prywatnej skrzynki. Czy pracodawca, widząc, że informacje zostały przesłane na prywatne konto, może ubiegać się o ukaranie pracownika? – pyta czytelnik.

Każdy pracownik, niezależnie od zajmowanego stanowiska, ma obowiązek zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, oraz dbać o dobro zakładu pracy (art. 100 § 2 pkt 4 k.p.). Przesłanie danych do prywatnej skrzynki mejlowej nie narusza tego obowiązku, o ile informacje nie zostały nikomu ujawnione, a pracownik nie miał wyraźnego zakazu wysyłania danych na swoją prywatną pocztę.

Dane adresowe klientów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8589

Spis treści
Zamów abonament