Za jedno przewinienie tylko jedna kara porządkowa
Podwładny, któremu szef udzielił upomnienia lub nagany albo potrącił część wynagrodzenia, może wnieść sprzeciw wobec takiej decyzji, a nawet dochodzić sprawiedliwości w sądzie
Podstawowa cecha stosunku pracy, która odróżnia go od umów cywilnoprawnych, polega na szczególnym podporządkowaniu pracownika pracodawcy (art. 22 § 1 k.p.). Z jednej strony nakłada to na niego obowiązek wykonywania poleceń szefa, z drugiej oznacza, że za pewne przewinienia szef może wymierzyć podwładnemu karę porządkową.
Na trzy sposoby
Pracodawca ma prawo dyscyplinować pracownika za pomocą trzech kar porządkowych: upomnienia, nagany i najdotkliwszej dla podwładnego kary pieniężnej.
Upomnienie i nagana mogą spotkać tego, kto nie przestrzega ustalonej organizacji i porządku pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy czy przeciwpożarowych lub przyjętego u pracodawcy sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania w niej nieobecności (art. 108 § 1 k.p.).
Natomiast kary pieniężnej powinien obawiać się ten, kto nie przestrzega przepisów bhp lub przeciwpożarowych, opuszcza pracę bez usprawiedliwienia, przychodzi do niej nietrzeźwy lub w czasie pracy spożywa alkohol. Kary te są potrącane z wynagrodzenia (art. 108 § 2 k.p.).
Katalog kar porządkowych jest zamknięty. Oznacza to, że szef nie może wymierzyć kary nieznanej kodeksowi pracy. Ukaranie pracownika inną karą porządkową to wykroczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta