Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Okresy wypowiedzenia można modyfikować

02 kwietnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Tomasz Zalewski

Strony umowy o pracę mogą zdecydować o skracaniu i wydłużaniu długości wypowiedzenia. Pozwala na to zasada swobody umów

Zdarzają się sytuacje, kiedy to pracownik, np. w obawie przed skutkami utarty pracy domaga się dłuższego okresu wypowiedzenia. Czasem też pracodawca, by zabezpieczyć swoje interesy na wypadek nagłego odejścia, proponuje dłuższy niż kodeksowy okres wypowiedzenia.

W obydwu przypadkach dopuszczalność skutecznego wprowadzenia takiego rozwiązania do umowy o pracę jest uzależniona od tego, czy są korzystne dla pracownika.

Na ten temat już kilkakrotnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 10 stycznia 2006 r. (I PK 97/05).

Ocena ważności postanowienia umowy o pracę wprowadzającego dłuższy okres wypowiedzenia dla pracownika musi być odniesiona do konkretnych okoliczności sprawy, uwzględniać w sposób zobiektywizowany warunki istniejące w chwili zawierania umowy, odnosić się do całokształtu regulacji umownych, a przede wszystkim uwzględniać swoisty bilans korzyści i strat dla pracownika.

Z kolei w wyroku z 2 października 2003 r. (I PK 416/02) SN stwierdził zaś, że „zastrzeżenie dla obu stron w umowie o pracę okresu wypowiedzenia dłuższego niż przewidziany w kodeksie pracy nie jest uznane za niekorzystne dla pracownika, jeżeli w jego efekcie uzyskał dłuższy okres wypowiedzenia przez pracodawcę, a sytuacja na rynku pracy w konkretnych okolicznościach, przy uwzględnieniu miejsca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8589

Spis treści
Zamów abonament