Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Atlantyk grzeje Europę

02 kwietnia 2010 | Nauka | Krzysztof Urbański
Prądy oceaniczne działają jak system klimatyzacji świata. Są jak skomplikowana maszyneria, która funkcjonuje z niezwykłą precyzją. Prądy w oceanach regulują temperaturę całej planety, nie dopuszczając do jej przegrzania. Woda ogrzewana jest w okolicach równika, odbiera stamtąd nadmiar ciepła, następnie oddaje to ciepło, ogrzewając kontynenty leżące bliżej biegunów. Dzięki temu Europa cieszy się łagodnym klimatem. Każde zaburzenie cyrkulacji prądów  oceanicznych może doprowadzić do gwałtownych zmian klimatu.
źródło: Rzeczpospolita
Prądy oceaniczne działają jak system klimatyzacji świata. Są jak skomplikowana maszyneria, która funkcjonuje z niezwykłą precyzją. Prądy w oceanach regulują temperaturę całej planety, nie dopuszczając do jej przegrzania. Woda ogrzewana jest w okolicach równika, odbiera stamtąd nadmiar ciepła, następnie oddaje to ciepło, ogrzewając kontynenty leżące bliżej biegunów. Dzięki temu Europa cieszy się łagodnym klimatem. Każde zaburzenie cyrkulacji prądów oceanicznych może doprowadzić do gwałtownych zmian klimatu.

Nagłe ochłodzenie Starego Kontynentu 13 tys. lat temu było skutkiem odwrócenia Golfsztromu

– Katastrofę wywołało uwolnienie olbrzymiej ilości słodkiej wody z amerykańskiego gigantycznego jeziora do Oceanu Arktycznego – stwierdził Mark Bateman z University of Sheffield w Anglii.

Wymiennik ciepła

Pojawienie się wielkiej ilości słodkiej wody w oceanie zatrzymało Prąd Zatokowy, zwany Golfsztromem, niosący nagrzane w strefie równikowej wody, które ogrzewają Europę.

– Mówimy o jeziorze wielkości Wielkiej Brytanii, z którego woda wypłynęła bardzo szybko – powiedział Bateman agencji Reuters. Nie wiemy dokładnie, jak długo to trwało, ale mówimy o katastrofalnej powodzi.

Po tym zdarzeniu nastąpiła tzw. mała epoka lodowa. Okres tego zlodowacenia geolodzy określają jako młodszy dryas. Wtedy temperatura Europy, która było podobna do dzisiejszej, spadła do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8589

Spis treści
Zamów abonament