Chrystus zmartwychwstał
Z telewizyjnych propozycji świątecznych najbardziej zadowoleni będą ci, którzy lubią poznawać życie gwiazd, i ci, których ciekawią ludowe tradycje
Wielkanocne święta poprzedza czas smutku i zadumy. W ten klimat wprowadza trzyczęściowe Oratorium Kalwaryjskie (dwie części pokazano w ubiegłym tygodniu, trzecią zobaczymy w piątek (TVP 1, godz. 14.25). Jego autorzy, Zbigniew Książek i Bartłomiej Gliniak, opowiadają o Jezusie Chrystusie, św. Franciszku z Asyżu i Janie Pawle II. W scenerii słynnego sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, odwiedzanego w ciągu roku przez miliony pątników, u stóp Wzgórza Ukrzyżowania, 160 wykonawców tworzy poruszające widowisko.
Tysiące kwiatów w Watykanie
Jego swoistą kontynuację stanowić będzie transmitowana wzorem lat ubiegłych Wielkopiątkowa liturgia Drogi Krzyżowej (TVP 1, godz. 21.00). W ruinach rzymskiego Koloseum poprowadzi ją papież Benedykt XVI. Dwa dni później Ojciec Święty odprawi w Watykanie mszę świętą Zmartwychwstania Pańskiego, udzielając błogosławieństwa miastu i światu, czyli urbi et orbi (TVP 1, niedziela, godz. 10.10).
O świątecznych przygotowaniach i watykańskich obyczajach opowiada zrealizowany trzy lata temu przez ekipę niemieckiej telewizji ZDF dokument „Z wizytą w Watykanie. Straż pożarna i wielkanocny baranek” (TVP 2, niedziela, godz. 7.50). Na terenie tego największego kompleksu pałacowo-kościelnego, a zarazem najmniejszego państwa świata, przygotowania do świąt zaczynają się dużo wcześniej. Strażacy przeprowadzają próbne alarmy, a ogrodnicy robią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta