Rok 2011 będzie wyzwaniem
Konieczna jest dyskusja o sposobie liczenia długu – mówi Dariusz Filar, były członek RPP
Rz: Zadłużenie kraju na koniec 2009 r. tylko o włos było niższe od 50 proc. PKB, czyli pierwszego konstytucyjnego progu ostrożnościowego. Tak naprawdę jednak – licząc, jak nakazuje Bruksela – przekroczyło go o 1 pkt proc.
Dariusz Filar: Świat nas ocenia według metodologii ESA 95, jednak rząd obowiązują zapisy konstytucyjne, pytanie, na ile te dwie metody liczenia udałoby się zsynchronizować? Coraz ostrzejsza staje się dyskusja na temat metodologii unijnej, pojawiają się bowiem zarzuty, że jest ona ustawiona pod te kraje, które nie rozwiązały swoich problemów emerytalnych. My jesteśmy lepsi, i to trzeba powiedzieć z całą powagą. Być może to jest właśnie moment, aby zacząć dyskutować z partnerami europejskimi, aby zaczęto rozróżniać dług ujawniony i nieujawniony i do tego dopasować sposób liczenia.
Czy uda się przekonać KE do takiej zmiany?
To może być trudne, bo naszym sojusznikiem jest tylko Szwecja. Tylko ona przeprowadziła już reformę emerytur. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta