Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

02 października 1996 | Kultura | JC JR

Informacje

Pro: Gimnastyka umysłu

Włoski reżyser Luca Ronconi w europejskim teatrze jest osobowością wybitną. Od trzydziestu już lat skupia uwagę świata kultury na swoich niebanalnych eksperymentach scenicznych. Ronconi to artysta niepokorny, świadomie zrywający ze sceniczną rutyną, wciąż eksperymentujący -- z przestrzenią, aktorami, publicznością. "Ostatnie dni humanizmu" zrealizował w starej fabryce, "Kasię z Heilbronnu" na jeziorze w Zurychu. Do historii teatru przeszły jego przedstawienia Szekspirowskie oraz "Oresteja" i słynny "Orland szalony", którego filmową wersję kilka lat temu zaprezentowała nasza telewizja. Gościliśmy już Lukę Ronconiego podczas Uniwersytetu Narodów we Wrocławiu w 1975 r. Teraz, w Polsce po raz pierwszy, włoski reżyser pokazał swój spektakl.

Na odbywający się właśnie VFestiwal Unii Teatrów Europy w Krakowie Luca Ronconi przywiózł przedstawienie "Ku Peer Gyntowi" (z podtytułem "Ćwiczenia dla aktorów") , którego premierę dał w styczniu w prowadzonym przez siebie (od 1994 r. ) Teatro di Roma. Widzowie, zgromadzeni w Ośrodku Telewizji w Łęgu -- tylko tam w Krakowie znalazło się wystarczająco dużo miejsca i odpowiednie środki techniczne -- zgotowali widowisku Ronconiego kilkuminutową owację na stojąco. Zupełnie zasłużenie!

Reżyser pokazał jedynie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 875

Spis treści
Zamów abonament