Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundusze inwestycyjne według przyszłych przepisów

02 października 1996 | Prawo | MM

Fundusze inwestycyjne według przyszłych przepisów

Monika Mazur, Andrzej Chróścicki

W poprzednim artykule autorzy przedstawili instytucję funduszu inwestycyjnego w Polsce i na świecie. Dziś analizują projekt ustawy o funduszach inwestycyjnych, opracowany przez Ministerstwo Przekształceń Własnościowych.

Zdaniem MPW żadna z konstrukcji prawnych stosowanych na świecie dla potrzeb organizacji grupowego inwestowania, zwłaszcza w papiery wartościowe i instrumenty rynku finansowego, nie może być wprost przeniesiona na nasz grunt, prawu polskiemu bowiem nie jest znana forma spółki akcyjnej o zmiennym kapitale akcyjnym. Brak także regulacji dotyczących własności powierniczej, a stosowanie do modelowego funduszu inwestycyjnego unormowań związanych z współwłasnością majątku wzbudza wątpliwości.

W obowiązującym stanie prawnym dotyczącym funduszy powszechnego inwestowania przyjęto, iż są to fundusze powiernicze zarządzane przez Towarzystwa zarządzające funduszem (dalej w skrócie: TFP) jako wyodrębnioną masą majątkową w imieniu tych TFP i na rachunek uczestników funduszu. Zdaniem MPW powyższe rozwiązanie przy jednoczesnym braku odrębnych unormowań prawnych instytucji własności powierniczej powoduje niepotrzebne komplikacje. Przeciwstawnym rozwiązaniem jest oparcie konstrukcji prawnej funduszu inwestycyjnego na współwłasności łącznej z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 875

Spis treści
Zamów abonament