Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Są zyski i samodzielność

02 października 1996 | Ekonomia | LO

Restrukturyzacja Huty Bankowej

Są zyski i samodzielność

Huta Bankowa w Dąbrowie Górniczej jest jedną z 8 hut średniej wielkości. Chociaż w 1993 r. miała stratę w wysokości 25 mln zł, to w ubiegłym roku wypracowała 4 mln zysku. Obroty miesięczne w br. wyliczono na 20 mln zł, co powinno zamknąć rok kwotą co najmniej 240 mln zł. Poprawiająca się kondycja firmy jest wynikiem głębokiej restrukturyzacji przedsiębiorstwa i zmiany systemu zarządzania.

Huta, w ramach programu restrukturyzacji polskiego hutnictwa, opracowanego kilka lat temu przez zagraniczne konsorcjum na zlecenie resortu przemysłu, miała być zlikwidowana. Jej kierownictwo zdecydowało się jednak na przeanalizowanie wartości posiadanego majątku i jego wydajności produkcyjnej. -- Okazało się, że jest możliwe wydzielenie części metalurgicznej i że zagwarantuje ona zysk. Analizy wskazywały, że koszty likwidacji zakładu są równe kwotom niezbędnym na przeprowadzenie restrukturyzacji. Różnica była tylko w tym, że przy likwidacji firmy tracimy 2500 etatów, a przy restrukturyzacji zatrzymujemy 1650 -- tłumaczy Antoni Bator, dyrektor naczelny Huty Bankowej. Dodaje, że do zmiany decyzji udało się przekonać resorty przemysłu i przekształceń własnościowych, także radę nadzorczą Huty Katowice, której podlegali. Nie oponowały związki zawodowe. Podobało się im, że program restrukturyzacji jest czytelny, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 875

Spis treści
Zamów abonament