Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego żony oficerów strzelają z granatników

02 października 1996 | Świat | SP

Dlaczego żony oficerów strzelają z granatników

Sławomir Popowski

Jaki jest rzeczywisty stan rosyjskich sił zbrojnych udowodniła wojna w Czeczenii. W ostatnich dziesięcioleciach był to już drugi -- po Afganistanie -- konflikt zbrojny, który Rosja sromotnie przegrała. Dzisiejsze rosyjskie siły zbrojne są jedynie cieniem wielkiej Armii Radzieckiej, która trzymała w szachu pół świata. Z tego oczywiście wcale nie wynika, że przestały one być groźne. Wręcz przeciwnie. Fatalny stan sił konwencjonalnych spowodował obniżenie progu, przy którym rosyjscy generałowie gotowi byliby użyć sił jądrowych. Tak przynajmniej twierdzi nieoficjalny rzecznik Sztabu Generalnego Paweł Felgengauer.

Armia Federacji Rosyjskiej składa się z pięciu podstawowych rodzajów wojsk: strategicznych sił rakietowych, lotnictwa, obrony przeciwlotniczej, marynarki wojennej, wojsk lądowych oraz dwóch samodzielnych dowództw: wojsk kosmicznych i powietrznodesantowych.

W porównaniu z Armią Radziecką rosyjskie siły zbrojne są prawie trzy razy mniej liczne. Za czasów ZSRR, w szczytowym okresie, Armia Radziecka liczyła 4, 2 mln żołnierzy i oficerów. W siłach rosyjskich, w styczniu br. , było ich niespełna 1, 47 mln. Za to generałów (tylko tych w służbie czynnej) jest 1800. Oznacza to, iż na każdego z nich przypada 833 żołnierzy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 875

Spis treści
Zamów abonament