Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polemicznie o taryfikatorze wykroczeń drogowych

02 października 1996 | Prawo | MB WR

Polemicznie o taryfikatorze wykroczeń drogowych

Marek Bojarski, Wojciech Radecki

Wprowadzenie rozsądnie napisanego taryfikatora wykroczeń drogowych zbytnio nie skrępuje funkcjonariusza policji w zakresie wymiaru kary ani nie ograniczy praw obywatela.

"Rzeczpospolita" z 5 września br. opublikowała wypowiedź Zdzisława Jaskólskiego, członka Kolegium ds. Wykroczeń przy Sądzie Rejonowym w Poznaniu, w sprawie taryfikatora wykroczeń drogowych. Autor zgłasza zastrzeżenia nie tylko wobec celowości opracowania takiego taryfikatora, ale wypowiada się krytycznie o samym pomyśle, twierdząc, że jest to środek systemowo błędny i nie służy celom, dla których jest postulowany.

Z. Jaskólski swoje zdanie uzasadnia tym, iż taryfikatorem nie można ujednolicać grzywien wobec przejawów podobnego zachowania, a jako przykład podaje przejście przy czerwonym świetle o godz. 23. 00 i 16. 00 w pełnym ruchu. Próba zrównania przez taryfikator wyżej opisanych zachowań budzi u niego zdecydowany sprzeciw. Uważa też, że nie można jednakowo traktować przekroczenia dozwolonej szybkości o 20 km/ godz. , gdy raz ma to miejsce na szerokiej szosie, a innym razem na krętej drodze osiedlowej.

Nie poruszamy tutaj innych wątków wypowiedzi autora, które w pewnych kwestiach zostały znacznie uproszczone, jak np. twierdzenie, iż kara spełnia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 875

Spis treści
Zamów abonament