Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praca w projekcie konstytucji

02 października 1996 | Moja Kariera | AG

Spór między "społecznikami" a "pragmatykami" trwa

Praca w projekcie konstytucji

Projekt konstytucji RP kilkakrotnie nawiązuje do problematyki pracy. Po raz pierwszy czyni to w art. 17 rozdziału I noszącego tytuł "Zasady ustroju". Artykuł ten stwierdza: "Praca znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej. Państwo sprawuje nadzór nad warunkami jej wykonywania". Jednak kluczowym dla ujęcia kwestii pracy jako materii konstytucyjnej jest art. 53 otwierający podrozdział zatytułowany "Prawa i wolności ekonomiczne, socjalne i kulturalne".

On też przede wszystkim był i pozostaje przedmiotem sporów między tzw. opcją propracowniczą, wywodzącą się ze środowisk naukowych uprawiających politykę społeczną a pragmatycznym środowiskiem pracodawców, opowiadającym się za wyraźniejszym liberalizmem gospodarczym, zaś konstytucję traktującym jako źródło prawa, które powinno być normatywne, a nie postulatywne.

Obie strony niezadowolone

Oba te środowiska są niezadowolone z brzmienia art. 53, każde z innego powodu. Zwolennicy opcji propracowniczej uważają, że obecny zapis sankcjonuje wyraźny regres uprawnień pracowniczych w porównaniu z obowiązującą konstytucją. Sformułowania zawarte w projekcie -- mówi prof. Jerzy Wratny z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych --...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 875

Spis treści
Zamów abonament