Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Finlandia nie zgodzi się na zbyt dużą pomoc

02 października 1996 | Ekonomia | JB

Warunki włączenia polskiego rolnictwa do UE

Finlandia nie zgodzi się na zbyt dużą pomoc

-- Finlandia nie zgodzi się na przyjęcie Polski do Unii Europejskiej, jeśli będzie się to wiązało ze zbyt dużym wsparciem dla produkcji rolnej z budżetu Brukseli. Zagroziłoby to produkcji żywności w samej Finlandii -- powiedział "Rz" fiński minister rolnictwa i leśnictwa Kalevi Hemila. Biorąc pod uwagę liczbę gospodarstw rolnych w Polsce, jeśli zastosowano by po przyjęciu naszego kraju do UE takie same przywileje, jakie otrzymała Finlandia, dotacje dla polskiej wsi powinny osiągnąć ok. 40 mld USD rocznie, z czego połowa pochodziłaby z kas Brukseli. Zdaniem K. Hemila, pomimo zapowiadanej reformy Wspólnej Polityki Rolnej (CAP) , w przyszłości system dotacji i regulowania rynku zostanie rozszerzony na nowe produkty, a łączny budżet na wsparcie produkcji żywności nie będzie ograniczony.

-- Przystąpienie Finlandii do UE było niespotykanym szokiem dla naszych rolników, a negocjacje nt. utrzymania dotacji do produkcji rolnej z pewnością najtrudniejszym elementem procesu dochodzenia do członkostwa w UE -- mówi K. Hemila. W ciągu pierwszych 12 miesięcy od daty wstąpienia do brukselskiej ogranizacji wartość fińskiej produkcji rolnej spadła aż o 40 proc. , bowiem fińscy rolnicy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 875

Spis treści
Zamów abonament