Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sposób na życie

02 października 1996 | Nauka i Technika | ZW

Wystarczy zmiana diety i rzucenie palenia tytoniu, by wydłużyć życie o kilka lub kilkanaście lat

Sposób na życie

Jesienią i zimą dają osobie znać infekcje, które mogą doprowadzić do groźnych powikłań, jak arytmia i niewydolność mięśnia sercowego. Najczęściej dochodzi do nich po grypie, ale mogą też być następstwem grypopochodnej infekcji wirusowej. Specjaliści ostrzegają, by szczególnie w tym okresie nie lekceważyć nawet "zwykłych" zakażeń, bo koszty utraty zdrowia mogą okazać się nieporównywalnie większe niż chwilowy spadek dochodów poniesiony z powodu niezdolności do pracy.

Na temat chorób serca wciąż pokutuje sporo nieporozumień. Wiele osób nadal sądzi, że skłonność do tych schorzeń jest w rękach Boga, bo zawdzięczamy ją naszym genom. Według prof. Marka Naruszewicza, prezesa Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą, większą podatność genetyczną do choroby niedokrwiennej serca mogą podejrzewać u siebie jedynie mężczyźni, których najbliżsi krewni mieli pierwszy zawał przed ukończeniem 50. roku życia. U pozostałych osób decyduje tryb życia, ale nawet ludzie podatni na tę chorobę mogą zmniejszyć ryzyko ataku serca dzięki zmianie stylu życia, głównie poprzez wzbogacenie diety w warzywa i owoce oraz pozbycie się nałogu palenia tytoniu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 875

Spis treści
Zamów abonament