Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bój o pieniądze dla skorumpowanej armii

02 października 1996 | Świat | PJ

Generał Lebied' chce wykorzystać w swojej politycznej rozgrywce o Kreml znajdujące się w stanie zapaści siły zbrojne

Bój o pieniądze dla skorumpowanej armii

Piotr Jendroszczyk z Moskwy

O godzinie 19. 30 w upalny sierpniowy wieczór porucznik Jurij Oruszczew zakończył obowiązki dowódcy warty w swym 242. Pułku Zmotoryzowanym w miejscowości Kamyszin i udał się do stołówki, skąd wziął bochenek chleba oraz jeden bakłażan dla głodujących od kilku dni żony i dziecka. "Zdając sobie sprawę, że jutro nie będzie mógł przynieść do domu nawet chleba, wyjął pistolet i zastrzelił się na oczach żony" -- pisał niedawno tygodnik "Moskowskije Nowosti", ten sam, który w 1988 r. rozpoczął poważną dyskusję o konieczności reformy armii rosyjskiej.

Debata na ten temat trwa właściwie do dziś, jednakże koronnym argumentem zwolenników reformy są takie wydarzenia, jak wyżej opisane. Niezwykle do niedawna lojalny wobec władz dziennik "Krasnaja Zwiezda" informuje codziennie o samobójstwach oficerów nie mogących znieść upokorzeń życia, do którego nie byli przyzwyczajeni. W tym roku odnotowano już 123 takie przypadki, prawie o jedną trzecią więcej niż rok temu.

Od dawna nie jest tajemnicą, że armia głoduje, oficerowie imają się różnych zajęć, wzrasta przestępczość, a pijaństwo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 875

Spis treści
Zamów abonament