Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Statkiem pod Niagarą

02 października 1996 | Gazeta | TW

150 lat "Panny z Mgły"

Statkiem pod Niagarą

Na początku sezonu letniego 150 lat temu pierwszy prom parowy przeciął wiry rzeki Niagara poniżej wodospadów. Wydarzenie ucieszyło Amerykanów i Kanadyjczyków na obu brzegach kanionu. Grało kilka orkiestr, ludzie wiwatowali i raczyli się dużą ilością whisky. Wówczas, w 1846 roku, nie było jeszcze mostu spinającego wysokie brzegi kanionu rzeki Niagara, więc parostatek stanowił duże ułatwienie w poruszaniu się pomiędzy dwoma krajami.

Prom nosił imię "Maid of the Mist" (Panna z Mgły) na pamiątkę legendy o Lelawali, córki wodza indiańskiego plemiania Ongiara, która uratowała swych ludzi od prześladującego ich wielkiego węża żyjącego pod wodospadami.

Dziś flota "Maid of the Mist" liczy kilka statków. Każdego roku, przeważnie na przełomie kwietnia i maja, gdy gruba pokrywa lodu zniknie z powierzchni rzeki Niagara poniżej wodospadów, dwa stateczki z kanadyjskiej i dwa z amerykańskiej strony rozpoczynają sezon, który kończy się około 25...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 875

Spis treści
Zamów abonament