Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Robotny proletariat

02 października 1996 | Nauka i Technika | KF

Robotny proletariat

Przerzucanie łopatą odpadów jądrowych czy jakichkolwiek innych toksycznych jest czymś, co tylko robot może robić. Roboty sterowane przez komputery tną, ścinają, spawają i wspinają się w niebezpiecznych warunkach energetyki jądrowej. Przewożą ciężkie ładunki i pokonują zatłoczone i ciasne radioaktywne przestrzenie. W ostatnich latach roboty stały się zwinniejsze, mocniejsze i bardziej wyrafinowane. Znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach: w medycynie, budownictwie, ochronie środowiska.

Robot "Minerwa" -- dzieło Wyższej Szkoły Technicznej w Lozannie jako pierwszy na świecie przeprowadził operacje chirurgiczne ludzkiego mózgu. Inny "Robodoc" należący do firmy kalifornijskiej pomaga przy wstawianiu sztucznych stawów biodrowych. Model "Helpmate" -- skonstruowany przez amerykańską firmę Transition Research Corporation usługuje pacjentom w szpitalach. Podaje im posiłki i lekarstwa, przewozi próbki krwi i pościel.

Najczęściej jednak roboty znajdują zatrudnienie w fabrykach samochodów, spawają blachy, nanoszą na nie lakier, przykręcają koła, wstawiają szyby. Jednak przyszłość robotów to energetyka jądrowa oraz toksyczne odpady przemysłowe.

Oczyszczą pola minowe

Nad ośmionogą pluskwą -- robotem o nazwie "Robug...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 875

Spis treści
Zamów abonament