Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błąd antropologiczny

02 października 1996 | Kraj | AK

Wrześniowy numer "Więzi"

Błąd antropologiczny

"Bliska jest mi refleksja w wypowiedziach papieskich, a także mądrych komentatorów nauki społecznej Kościoła -- wyznał Krzysztof Piesiewicz w rozmowie z Katarzyną Jabłońską -- wskazanie na błąd antropologiczny współczesnej kultury. To zagubienie właściwej, pełnej wizji człowieka jest jakimś znakiem czasu".

"W ramach wszechogarniającego nas >>technopolu<< miliony ludzi stają się coraz mniej uczestnikami pozornie demokratycznej gry i pozornie wolnego rynku". Termin "technopol" Piesiewicz zaczerpnął od Neila Postmana: "To stan kultury. To również stan umysłu. Polega na deifikacji techniki, co oznacza, że kultura poszukuje sankcji w technice i przyjmuje od niej rozkazy".

"Co właściwie znaczy: społeczeństwo? Społeczeństwo globalne, nasze, na planecie, która nazywa się Ziemia. Według mnie to nic nie znaczy" -- mówi współscenarzysta Krzysztofa Kieślowskiego (esej Katarzyny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 875

Spis treści
Zamów abonament