Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzeka w miarę uregulowana

02 października 1996 | Ekonomia | ES

Rynek mleka i przetworów

Rzeka w miarę uregulowana

Od kilku lat na rynku mleka i przetworów mleczarskich zachodzą istotne zmiany. Są one wynikiem urynkowienia, które pociągnęło za sobą likwidację wysokich przedtem dotacji do konsumpcji oraz spowodowało ruchy w kierunku unowocześnienia produkcji, azwłaszcza przetwórstwa mleka. Zaowocowało to znaczną poprawą jakości polskich artykułów mleczarskich, o czym świadczy dynamiczny w ostatnich latach wzrost ich eksportu. Równocześnie nastąpiło znaczne zmniejszenie konsumpcji mleka iprzetworów mleczarskich (do około 190 litrów na mieszkańca rocznie) .

Po stronie surowcowej następstwem rynkowych zmian było dalsze zmniejszenie pogłowia krów, zmniejszenie liczby dostawców oraz spadek produkcji i skupu mleka. W tym roku spadek produkcji i skupu mleka zostały wreszcie wyhamowane i można oczekiwać stałego umiarkowanego ich wzrostu. Przysłowiowa "rzeka mleka" została wreszcie uregulowana. Pogłowie krów będzie prawdopodobnie zmniejszało się nadal, ale już w tempie niższym od wzrostu ich mleczności.

Autorzy copółrocznego raportu "Rynek mleka -- stan i perspektywy" przewidują, że w tym roku produkcja mleka wzrośnie o 0, 3-0, 5 proc. , natomiast dostawy mleka do mleczarń wzrosną o około 3 proc. (za 7 miesięcy br. skup mleka wzrósł o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 875

Spis treści
Zamów abonament