Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakładowa wycieczka bez VAT

05 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Aneta Szwęch

Jeśli pracodawca dofinansuje wyjazd pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie musi z tego tytułu naliczać podatku od towarów i usług

- W czerwcu zamierzamy zorganizować wycieczkę krajową dla pracowników naszej firmy. Zakup wycieczki będzie sfinansowany ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Pracownicy, którzy wezmą udział w wycieczce, otrzymają częściowe lub całkowite dofinansowanie, którego wysokość będzie uzależniona od ich dochodów.

Tymi środkami pokryjemy m.in. wynajem autokaru, zakwaterowanie wraz z wyżywieniem, bilety wstępu itp. W przypadku częściowego dofinansowania kosztów wyjazdu pozostała część – sfinansowana przez pracownika – zasili środki funduszu. W jaki sposób rozliczyć VAT naliczony od wydatków związanych z organizacją wycieczki oraz VAT należny od świadczeń na rzecz pracowników, którzy wezmą w niej udział? – pyta czytelnik.

Zasady gospodarowania środkami zfśs wynikają z ustawy z 4 marca 1994 r. o zfśs (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.) oraz z regulaminu przyjętego w zakładzie pracy, który określa zasady wykorzystania tych środków.

Fundusz bywa często wykorzystywany w okresie letnim, kiedy to z jego środków pracodawca, będący jego administratorem, finansuje wczasy, kolonie, wycieczki, turnusy dla pracowników i ich rodzin uprawnionych do korzystania z zfśs.

To nie działalność gospodarcza

Tworzenie i administrowanie środkami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9250

Wydanie: 9250

Spis treści
Zamów abonament