Lizbona wyjdzie z kryzysu
Staramy się być dobrym uczniem Unii Europejskiej – pisze członek zarządu portugalskiego banku inwestycyjnego Espirito Santo Investment Bank
Kryzys ekonomiczny nie ominął żadnego z krajów Unii Europejskiej – w niektórych przyjmując formę widocznego spowolnienia, w innych, tak jak w Portugalii, poważnej recesji. Problemy z poziomem zadłużenia sektora prywatnego i publicznego zaszkodziły rynkom kapitałowym, całemu środowisku biznesowemu, a w końcu całej populacji kraju.
Plan narzucony przez „wielką trójkę"
Przezwyciężenie kryzysu okazało się zbyt trudne, aby Portugalia mogła sobie poradzić bez zewnętrznego wsparcia. W zamian za 78 mld euro finansowania tak zwana wielka trójka, czyli Komisja Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Europejski Bank Centralny, narzuciła Portugalczykom ostry program naprawczy, który opiera się na trzech głównych założeniach.
Pierwszym z nich jest ograniczenie wydatków, które generuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta