Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile czasu za kółkiem maksymalnie spędzi szofer prezesa firmy

05 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Marcin Rotkiewicz

Kierowca auta osobowego może je prowadzić nawet ponad 56 godzin łącznie z nadgodzinami w poszczególnych tygodniach okresu rozliczeniowego. U tych osób nie działają takie ograniczenia jak dla zatrudnionych w dużych pojazdach

Angażując szofera auta osobowego, pomijamy przepisy o czasie prowadzenia pojazdu. U takich osób nie stosuje się także niektórych norm szczególnych o rozliczaniu godzin zadań, choć nie są one całkowicie wyłączone.

Co inaczej

Zasadniczo odmienności w czasie świadczenia pracy przez kierowców dotyczą tych prowadzących większe pojazdy.

Rozporządzenie (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 561/2006 z 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniające rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3820/85 (Dz. Urz. UE L 102) generalnie stosuje się do przewozu drogowego:

- rzeczy, gdy dopuszczalna masa całkowita pojazdów łącznie z przyczepą lub naczepą przekracza 3,5 ton,y lub

- osób, pojazdami skonstruowanymi lub trwale przystosowanymi i przeznaczonymi do  przewozu więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą.

Przewozy dokonywane samochodami osobowymi nie mieszczą się w tych kategoriach, a zatem nie stosuje się tego rozporządzenia. Z tych samych powodów nie odnosi się do nich umowa AETR.

Szoferów aut osobowych obejmuje jednak ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (DzU nr 92, poz. 879 ze zm., dalej ustawa)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9250

Wydanie: 9250

Spis treści
Zamów abonament