Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za nielegalne zarabianie na Euro 2012 firmom grożą surowe kary

05 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Arkadiusz Jaraszek

Federacja piłkarska może żądać zwrotu uzyskanych korzyści i naprawienia szkody za sprzedaż produktów z zastrzeżonymi oznaczeniami. Za handlowanie podróbkami grozi też do pięciu lat więzienia

Już 8 czerwca rozpoczynają się w Polsce i na Ukrainie mistrzostwa europy w piłce nożnej, które potrwają do 1 lipca. Według różnych szacunków do Polski przyjedzie w tym czasie ponad 800 tys. kibiców z zagranicy. Stwarza to szanse zarobku dla przedsiębiorców, m.in. właścicieli sklepów, restauracji i barów.

Podczas Euro 2012 przedsiębiorcy muszą jednak uważać, nie na wszystkich produktach i nie na każdej działalności będą bowiem mogli zarabiać. Natomiast złamanie określonych zasad może się skończyć nie tylko stratami finansowymi, lecz także karą więzienia.

Produkty UEFA są chronione

W związku ze współorganizowaniem przez Polskę i Ukrainę Euro 2012 strona polska złożyła na rzecz Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) szereg gwarancji i zobowiązań w zakresie ochrony praw własności intelektualnej.

W związku z tym Urząd Patentowy jako centralny organ administracji rządowej odpowiedzialny za udzielanie praw wyłącznych na przedmioty własności przemysłowej zastrzegł na rzecz UEFA wiele znaków słownych i słowno-graficznych.

Co jest pod ochroną

Znaki słowne i słowno-graficzne zastrzeżone na rzecz UEFA:

- UEFA,

- EURO 2012,

- UEFA EUROPEAN FOOTBALL CHAMPIONSHIP,

- POLSKA UKRAINA 2012,

-

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9250

Wydanie: 9250

Spis treści
Zamów abonament