Kiedy transakcja jest objęta VAT, a kiedy trzeba zapłacić PCC
Przedsiębiorcy sprzedający wynajmowane przez siebie nieruchomości mają problem z właściwym określeniem swoich obowiązków wobec fiskusa. Winne są zagmatwane i restrykcyjne przepisy
Wątpliwości wynikają także z bogactwa możliwych sytuacji na rynku, których nie przewidują (i nie mogą przewidzieć) wprost przepisy. Tymczasem ewentualna pomyłka przy ocenie transakcji może mieć istotne konsekwencje finansowe dla każdej ze stron.
Sprzedając bowiem bez VAT nieruchomość, która zdaniem organów powinna podlegać temu podatkowi, sprzedawca ryzykuje powstanie zaległości podatkowej. Z kolei nabywca płacący 23 proc. VAT ryzykuje, że jeżeli urząd uzna, iż transakcja nie powinna podlegać VAT lub powinna być zwolniona, nie odliczy tego podatku, a dodatkowo będzie mieć zaległość w podatku od czynności cywilnoprawnych (według stawki 2 proc.).
Punktem wyjścia w każdym przypadku powinna być ocena, czy transakcja dotycząca danej zabudowanej nieruchomości powinna w ogóle podlegać VAT. Z przepisów o VAT wynika, że transakcje zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części pozostają poza zakresem VAT. Należy więc ocenić charakter prawny i gospodarczy samej transakcji.
Wraz z nieruchomością przechodzą (z mocy prawa) umowy najmu, ale przeniesione mogą być też – dla wygody stron lub z przyczyn prawnych – inne umowy związane z prowadzoną działalnością. Co więcej, często sprzedającymi są spółki celowe posiadające wyłącznie daną nieruchomość, a co za tym idzie, po sprzedaży pozostają one niemal puste – rodzi to pytania, czy nie sprzedały całego swojego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta