Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odzyskanie podatku z UE nie wymaga korekty

05 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Konrad Piłat

Firma, która za granicą kupuje paliwo i płaci za autostrady, może ubiegać się o zwrot zagranicznego VAT. Wcześniej może zaliczyć do kosztów zapłacone kwoty brutto. Po otrzymaniu podatku wykaże je jako przychód

Takie jest najnowsze stanowisko fiskusa w tej sprawie. Wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 7 maja 2012 r. (IPTP-B1/415-132/12-2/ASZ).

Pytanie zadała osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Płaci ona podatek dochodowy według stawki liniowej. Świadczy usługi transportowe na terenie Unii Europejskiej. Jest zarejestrowana jako podatnik VAT tylko w Polsce. W związku z działalnością wnioskodawca otrzymuje faktury za  zakup paliwa oraz paragony dokumentujące opłaty za przejazdy autostradami. Do kosztów uzyskania przychodów zalicza kwotę brutto (wraz z zawartym w niej zagranicznym VAT). Gdy uzyskuje zwrot zagranicznego VAT, ujmuje go jako przychód (w miesiącu otrzymania).

Izba...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9250

Wydanie: 9250

Spis treści
Zamów abonament