Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć koszty przygotowań do podniesienia kapitału

05 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Angelika Mieciek
źródło: Rzeczpospolita

Tylko wydatki bezpośrednio związane z emisją nowych akcji, takie jak m.in. opłaty na rzecz Giełdy Papierów Wartościowych, nie są kosztami podatkowymi

Tak orzekł WSA w Warszawie 8 maja 2012 r. (III SA/Wa 2468/11).

Spółka akcyjna podwyższyła kapitał zakładowy. Podwyższenie nastąpiło w wyniku przejęcia innej spółki oraz wniesienia jej majątku na kapitał zakładowy, a także poprzez wniesienie wkładu w postaci udziałów w innych podmiotach w zamian za objęcie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym.

Podczas kontroli skarbowej u skarżącej spółki organy podatkowe wskazały, że bezpodstawnie uznała ona za koszty uzyskania przychodu, m.in. koszty doradztwa prawnego. Izba skarbowa powoływała się na uchwałę NSA z 24 stycznia 2011 r. (II FPS 6/10), której teza wskazuje, że wydatki związane z emisją nowych akcji, bez których nie jest możliwe podwyższenie przez spółkę kapitału zakładowego, nie są kosztami uzyskania przychodów w świetle art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT w związku z art. 15 ust. 1 tej ustawy.

Skarżąca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9250

Wydanie: 9250

Spis treści
Zamów abonament