Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szkolenia na wyjeździe rodzą kłopoty

05 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

W niedzielę czy święto pracodawca nie zmusi personelu do integracji czy kursu. Natomiast sobotnią imprezę musi zrekompensować uczestnikom dniem wolnym

Poza walorami integrującymi wyjazdy firmowe służą często szkoleniom i pracownicy uczestniczą w różnych zajęciach zespołowych. Niejednokrotnie prowadzą je wyspecjalizowani trenerzy ,a nauce towarzyszy rozrywka.

Zamierzonym celem tych wojaży jest poprawa komunikacji między zatrudnionymi. To z kolei ma się przekładać na zwiększenie efektywności ich pracy, zwłaszcza tam, gdzie wymaga się umiejętności działania w  grupie.

Co do czasu pracy

Zazwyczaj takie wyjazdy firmy organizują w dniach wolnych od pracy. Tu pojawia się problem związany z wliczaniem udziału pracownika w nich do czasu pracy. O tym, czy pobyt na  imprezie integracyjnej trzeba do niego zaliczyć, zależy od tego, czy jest ona dla załogi obowiązkowa, czy dobrowolna.

Kluczowe znaczenie ma to, czy pracownik może wpływać na  decyzję o udziale w takim zdarzeniu. Jeżeli jest to jego obowiązek, bo np. wyjazd łączy się ze szkoleniem wewnętrznym, a pracodawca polecił uczestniczyć w nim, to okres całej integracji w całości wlicza się do czasu pracy.

Kurs bhp zawsze w godzinach zadań

Przy kwalifikowaniu czasu spędzonego przez pracownika na szkoleniu odbywającym się poza godzinami jego zajęć bezdyskusyjnie jest jedynie to, że należy wliczyć to z zakresu bhp.

I to bez względu na to, czy odbywa się w godzinach pracy, czy poza nimi.

Jak

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9250

Wydanie: 9250

Spis treści
Zamów abonament