Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wysoki kapitał początkowy gwarantuje godziwe świadczenie

05 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Zygmunt Łobejko

Przy niewielkim stażu pracy i marnych zarobkach przed 1999 r. emerytura obliczona całkowicie według nowych zasad prawdopodobnie będzie niższa, niż gdyby ZUS ustalił to świadczenie w mieszany sposób

- Nasza pracownica w czerwcu br. ukończy 60 lat i ma zamiar złożyć wniosek o emeryturę. Ma dość długi staż, ale jej zarobki w całym okresie pracy nie były wysokie. Obawia się, że emerytura obliczona według nowych zasad będzie niska. Należy do  OFE. Czy w związku z tym nie powinna wycofać pieniędzy z  OFE i wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie świadczenia według mieszanego sposobu? – pyta czytelnik.

Zgodnie z ustawą z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm. dalej ustawa emerytalna) emeryturę dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. oblicza się według:

- nowych zasad albo

- mieszanego sposobu, a więc w części według nowych, a w  części według dotychczasowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9250

Wydanie: 9250

Spis treści
Zamów abonament