Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus chce podatek przy likwidacji

05 czerwca 2012 | Prawo | Przemysław Wojtasik

Zakończenie działalności może być dobrym sposobem na przekazanie majątku udziałowcowi, który urynkowi jego wartość i rozliczy w kosztach. Urzędy jednak już się w tym zorientowały

Likwidowana spółka kapitałowa, która przekazuje majątek udziałowcowi, uzyskuje przychód – to najnowsze stanowisko fiskusa. Ma ukrócić popularny ostatnio sposób na podatkowe oszczędności.

Załóżmy,  że spółka z o.o. ma od wielu lat nieruchomość. Jej wartość dla celów amortyzacji podatkowej jest dużo niższa niż rynkowa. Co zrobić, aby ją podwyższyć i rozliczyć większe koszty? Dwa lata temu najpopularniejsze były aporty do spółek osobowych. Po zmianie przepisów firmy znalazły inny sposób.

Nowa wycena

– Można zlikwidować spółkę i przekazać nieruchomość udziałowcowi – tłumaczy Paweł Toński, doradca podatkowy, partner w Accreo Taxand. – Wprawdzie uzyskuje on...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9250

Wydanie: 9250

Spis treści
Zamów abonament