Kto potrzebuje audytu? A kto nie!
Rozmowa | Stacy Ligas, partner, szef działu audytu instytucji finansowych w KPMG w Polsce
Jakie są rodzaje audytu finansowego i okoliczności, w których jest on absolutnie niezbędny?
Stacy Ligas: Audyt finansowy, jako szeroko pojęte usługi biegłego rewidenta związane z badaniem sprawozdań finansowych, można podzielić na dwie kategorie: obligatoryjną, czyli wymaganą przepisami prawa, oraz fakultatywną, czyli audyty, których wykonanie jest uzależnione jedynie od potrzeb jednostki.
Do kategorii obligatoryjnej zalicza się między innymi obowiązkowe badanie rocznych sprawozdań finansowych jednostek określonych w artykule 64 ustawy o rachunkowości. Jest to najbardziej powszechnie kojarzony rodzaj audytu. Przepisy prawa nie ograniczają jednak obowiązku weryfikacji jedynie do rocznych sprawozdań finansowych – np. półroczne sprawozdania finansowe emitentów papierów wartościowych podlegają obowiązkowi przeglądu, który, choć regulowany innymi standardami niż badanie sprawozdań finansowych, jest kolejną powszechną i obligatoryjną czynnością wykonywaną przez audytorów. Obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta podlega również np. sprawozdanie założycieli spółki akcyjnej.
Zakres usług audytorskich, które nie są obligatoryjne, jest jeszcze szerszy. Obejmuje on, oprócz badania i przeglądów sprawozdań „niewymuszonych" przepisami, takie czynności, jak badanie wybranych pozycji w sprawozdaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta