Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorca nie będzie już musiał korzystać z towarów przez pół roku

10 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Gogola

Firma sprzeda bez podatku nawet maszynę kupioną dwa miesiące wcześniej, pod warunkiem, że użytkowała ją do czynności zwolnionych z VAT

Od 1 stycznia 2014 r. zmieni się treść art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Mianowicie, zwolniona z VAT będzie dostawa towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej z podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Definicja zniknie...

Ponadto, od początku przyszłego roku uchylony zostanie ust. 2 w art. 43 ustawy o VAT, czyli przepis definiujący pojęcie towaru używanego.

Zmiana ta powoduje odejście od dotychczasowego warunku, że tylko w stosunku do towarów używanych przez podatnika, gdy okres ich używania wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania nimi jak właściciel, możliwe było zastosowanie zwolnienia z VAT. Wobec tego okres używania towaru pozostanie bez znaczenia dla ewentualnego zastosowania zwolnienia z VAT.

Do zasad określających zwolnienie z VAT dodany zatem zostanie warunek wykorzystywania sprzedawanych towarów wyłącznie na cele działalności zwolnionej z VAT.

... ale przybędzie dodatkowa przesłanka

Oznacza to, że jeżeli towar nabyty przez firmę był używany na potrzeby działalności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9508

Wydanie: 9508

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament