Darmowe lokum to przychód z etatu
Niekiedy firma zapewnia pracownikowi bezpłatnie mieszkanie, gdy np. zleca mu pracę w odległym mieście. Uwolnienie zatrudnionego od opłat za zakwaterowanie nie jest dla niego obojętne podatkowo i pod względem składkowym
- Otworzyliśmy oddział firmy w innym województwie. Chcemy tam przenieść dwóch pracowników na rok, zmieniając im aneksem do umowy miejsce pracy. Zobowiązaliśmy się do wynajęcia im mieszkania i ponoszenia wydatków związanych z jego utrzymaniem, tj. czynszu i mediów – energia, internet, kablówka. Firma jest stroną umowy najmu mieszkania spółdzielczego własnościowego, a czynsz wynosi 1100 zł dla wynajmującego oraz 484,32 zł do spółdzielni. Pozostałe koszty będziemy opłacać na podstawie faktur od dostawców usług. Jeśli jest to przychód pracowników, to jak go rozliczać? Jak wycenić wartość świadczeń i czy przysługują zwolnienia z podatku i składek? – pyta czytelnik.
Mamy tu do czynienia z przychodem ze stosunku pracy u każdego pracownika w postaci świadczenia ponoszonego za nich przez pracodawcę. Przychód ten należy odpowiednio wycenić – inaczej do celów podatkowych niż przy ustaleniu podstawy składek na ZUS.
Świadczenie za darmowe zakwaterowanie może być wolne od podatku dochodowego, ale zwolnienie to jest limitowane kwotowo w stosunku miesięcznym. Na dodatek zostało obwarowane jeszcze jednym warunkiem.
Wikt i kwatera
Przychód ze stosunku pracy identyfikujemy jako wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, a także wartość pieniężną świadczeń w naturze, świadczenia pieniężne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta