Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polacy cały czas wierzą w ZUS

10 kwietnia 2013 | Ekonomia | Katarzyna Ostrowska
Żaden III-filarowy produkt nie odniósł sukcesu. O porażce można też mówić w kontekście IKZE
źródło: Rzeczpospolita
Żaden III-filarowy produkt nie odniósł sukcesu. O porażce można też mówić w kontekście IKZE

Na koniec ubiegłego roku zgromadziliśmy zaledwie około 
12 mld złotych dodatkowych oszczędności z myślą o przyszłości.

Wszelkie badania z ostatnich lat pokazują, że Polacy mocno wierzą, że emerytura, jaką otrzymają z ZUS, wystarczy im do dobrego życia po zakończeniu aktywności zawodowej. Nic bardziej mylnego.

Wysokość świadczeń z publicznego systemu (ZUS i OFE) systematycznie spada, a docelowo ma być nawet o połowę niższa niż obecnie. Różne szacunki wskazują, że wysokość emerytur w Polsce spadnie do 30–40 proc. ostatniej pensji pracujących. Trudno jednak przekonać Polaków do tego, by odkładali pieniądze z myślą o przyszłości. Jak wynika z naszych wyliczeń, mniej niż 5 proc. pracujących dobrowolnie i aktywnie oszczędza na przyszłą emeryturę.

– Trudno w krótkim terminie zmienić nawyki społeczeństwa, które przez wiele dekad było przyzwyczajane do myśli, że oszczędzanie nie ma sensu. Na pewno zmiany w OFE mogą podziałać jak zimny prysznic, kluczowy jednak będzie wzrost świadomości, że musimy sami zadbać o swoją przyszłość. Czynnikiem, który może dać szybki efekt, mogą być jedynie ulgi podatkowe – uważa Tomasz Jędrzejczak, prezes Legg Mason TFI.

Na koniec minionego roku Polacy mieli odłożone w dodatkowych produktach emerytalnych 11,9 mld zł. Uwzględniliśmy aktywa zgromadzone w pracowniczych programach emerytalnych (PPE), na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), czyli produktach tzw. III-filarowych. W porównaniu z końcem 2011...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9508

Wydanie: 9508

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament