Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmianowa praca a zasiłek opiekuńczy

10 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Radosław Kaczmarek
Grafik
źródło: Rzeczpospolita
Grafik

Gdy pracujący rodzice pojawiają się w domu na przemian, żadnemu z nich nie przysługują pieniądze z ZUS za czas opieki nad dzieckiem. Odmiennie jest, gdy ich zmiany robocze się pokrywają lub przynajmniej zazębiają

Zdrowe dziecko bez opieki

- Czy występują w ogóle jakieś sytuacje, kiedy małżonkowie pracujący na różne zmiany mają prawo do zasiłku za czas sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem?

Tak

pod warunkiem, że chodzi o dziecko w wieku do ukończenia ósmego roku życia. Jeżeli oboje rodzice dziecka pracują w systemie pracy zmianowej na różnych zmianach, wówczas powinni na przemian zapewniać dziecku ciągłą opiekę. W takiej sytuacji każde z nich jest uważane za osobę stale opiekującą się potomkiem. Tylko w razie choroby, porodu lub pobytu jednego z rodziców w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej drugiemu z nich przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Przykład

Rodzice dziecka w wieku do pięciu lat są zatrudnieni w systemie pracy zmianowej. Z uwagi na konieczność zapewnienia dziecku ciągłej opieki pracują na różnych zmianach. Matka dziecka z powodu choroby przebywała w szpitalu od 2 do 5 kwietnia br. Za te dni ojcu dziecka przysługuje zasiłek opiekuńczy.

- Czy pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego nad zdrowym 6-letnim synem, który uczęszcza do przedszkola? Matka dziecka pracuje codziennie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9508

Wydanie: 9508

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament