Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Decyzja należy do zamawiającego

10 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Agnieszka Matusiak

Można określić minimalny poziom zamówienia, które zostanie zrealizowane, ale można też wskazać dodatkowy jego zakres, którego wykonanie uzależnione zostanie od wskazanych w kontrakcie okoliczności

W ustawie z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (DzU z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.; dalej: ustawa p.z.p.) brak jest definicji prawa opcji. Ostatnia nowelizacja ustawy p.z.p. obowiązująca od 20 lutego 2013 r. również niczego nie zmieniła w tej kwestii. Nie wiele o prawie opcji możemy dowiedzieć się również z ustawodawstwa europejskiego.

W art. 9 ust. 1 dyrektywy 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 31 marca 2004 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi stwierdza się jedynie, iż podstawą obliczenia szacunkowej wartości zamówienia publicznego jest całkowita kwota należna, bez podatku VAT, oszacowana przez instytucję zamawiającą.

W obliczeniu takim uwzględnia się całkowitą kwotę szacunkową, obejmującą także wszelkie opcje lub wznowienia postępowania. Polski ustawodawca poświęcił temu zagadnieniu jeden artykuł, tj. art. 34 ust. 5 ustawy p.z.p. Zgodnie z jego brzmieniem, jeżeli zamówienie na usługi lub dostawy przewiduje prawo opcji, przy ustalaniu wartości zamówienia uwzględnia się największy możliwy zakres tego zamówienia z uwzględnieniem prawa opcji. Z przepisu tego wynika, że:

- prawo opcji będzie miało zastosowanie tylko do zamówień, których przedmiotem są usługi lub dostawy, z wyłączeniem robót budowlanych,

- przy szacowaniu wartości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9508

Wydanie: 9508

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament