Jak w 2014 r. opodatkować zbycie używanych rzeczy
Jeśli firma sprzedaje stare składniki majątku, to nie zawsze zastosuje zwolnienie. Gdy przedmiot był wykorzystywany na potrzeby działalności mieszanej, jego dostawa zostanie obciążona daniną
Od 1 stycznia 2014 r. zaczną obowiązywać zmiany w VAT wprowadzone ustawą z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2012 r., poz. 35). Nowelizacja obejmie m.in. zakres zwolnień przedmiotowych określonych w art. 43 ustawy o VAT, w tym zwolnienia sprzedaży towarów używanych. Warto zatem przeanalizować obecny i przyszły stan prawny i zrobić porównanie w tym zakresie.
Jak jest teraz
Zgodnie z obecnym art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zwolniona jest z VAT jest dostawa towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Pojęcie dostawy jest przy tym dość szerokie >patrz ramka.
Aby zatem firma zastosowała to zwolnienie, muszą być spełnione dwa warunki:
∑ po pierwsze – sprzedawane towary muszą być towarami używanymi,
∑ po drugie – podatnik, nabywając te towary, nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego.
Niedopełnienie któregokolwiek z tych warunków powoduje, że dostawa towarów nie może korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie tych przepisów.
Samo posiadanie nie wystarczy
Towary używane zostały zdefiniowane w art. 43 ust. 2 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta