Wybierz prawnika zgodnie z regułami
Doradztwo prawne jest jedną z form świadczenia usług w rozumieniu prawa zamówień publicznych. Zamawiający ma możliwość wyboru swojego doradcy w trybie z wolnej ręki
Wybór doradcy prawnego podlega przepisom ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej: ustawy p.z.p.), przy założeniu, że wartość zamówienia przekroczy próg stosowania procedur udzielania zamówień publicznych (równowartości w złotych 14 tys. euro dla zamawiających klasycznych oraz 400 tys. euro dla zamawiających sektorowych) lub udzielania zamówienia w celu wykonywania działalności sektorowej (dla zamawiających sektorowych).
Usługa niepriorytetowa
Ustawa p.z.p. dzieli usługi na priorytetowe i niepriorytetowe. Różnica między nimi polega na tym, że w stosunku do usług priorytetowych znajdują zastosowanie wszystkie przepisy ustawy p.z.p., natomiast w stosunku do usług niepriorytetowych można zastosować wiele ułatwień związanych z prowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
Zgodnie z wykazami usług załączonych do rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 28 stycznia 2010 r. w sprawie wykazu usług o charakterze priorytetowym i niepriorytetowym oraz rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 3 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu usług w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa o charakterze priorytetowym i niepriorytetowym, usługi prawnicze zostały sklasyfikowane jako usługi niepriorytetowe. W konsekwencji zamawiający dokonujący wyboru doradcy prawnego mogą korzystać z kilku istotnych odstępstw od zasad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta