Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnik może być reprezentowany przez kilka osób

10 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Paweł Suchocki
Paweł Suchocki
źródło: Rzeczpospolita
Paweł Suchocki

W ocenie fiskusa uwierzytelnienie odpisu pełnomocnictwa tylko przez jednego z umocowanych wywołuje skutek prawny wyłącznie wobec niego. Takie stanowisko nie znajduje jednak potwierdzenia w obowiązujących przepisach

Korzystanie przez podatników w trakcie postępowań podatkowych z zastępstwa procesowego nie jest niczym nadzwyczajnym. Równie często zdarza się, że jednego podatnika reprezentuje w trakcie postępowania przed organami podatkowymi kilku profesjonalnych pełnomocników.

Aby działania podjęte przez pełnomocnika były skuteczne, do akt sprawy musi zostać dołączone pełnomocnictwo. Nie musi być to jednak oryginał. Ustawodawca zapewnił bowiem profesjonalnym pełnomocnikom (adwokatom, radcom prawnym oraz doradcom podatkowym) możliwość uwierzytelniania odpisów udzielonych im pełnomocnictw oraz innych dokumentów wykazujących ich umocowanie.

W praktyce zdarza się również, że mocodawca jednym dokumentem pełnomocnictwa upoważnia do reprezentowania kilku pełnomocników. W takiej sytuacji do akt sprawy przy pierwszej czynności procesowej składany jest odpis takiego pełnomocnictwa, uwierzytelniony często tylko przez jednego z pełnomocników. Właśnie ta praktyka wzbudziła zainteresowanie organów podatkowych.

Co mówią urzędy...

Gdy strona decyduje się skorzystać z zastępstwa procesowego, do akt sprawy musi zostać złożony dokument potwierdzający umocowanie pełnomocnika do reprezentowania mocodawcy w tej konkretnej sprawie. Organy podkreślają, że to na pełnomocniku spoczywa obowiązek dołączenia do akt oryginału lub poświadczonego odpisu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9508

Wydanie: 9508

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament