Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas przerwać zaklęte koło

10 kwietnia 2013 | Prawo | Michał Chylak

Sprawa administracyjna nie może ciągnąć się 
w nieskończoność – procedura administracyjna 
i sądowo-administracyjna wymaga daleko idących zmian systemowych – wskazuje prawnik.

Nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego i innych ustaw, która weszła w życie 11 kwietnia 2011 r., umożliwiła stronom postępowania administracyjnego skarżenie nie tylko bezczynności organów administracji publicznej, ale również przewlekłości prowadzonego przez te organy postępowania. Obok instytucji zażalenia (skargi) na bezczynność organu pojawiła się instytucja zorientowana na zwalczanie przewlekłości. Ustawodawca nie zauważył jednak, że wprowadzony środek prawny dubluje się z już istniejącym. W efekcie problemy, które zamierzano rozwiązać, są wciąż aktualne, a stan prawny w tej dziedzinie w dalszym ciągu pozostaje w sprzeczności z konwencją o ochronie praw człowieka i strasburskim orzecznictwem.

Pozorowane zmiany

Najogólniej rzecz ujmując pod pojęciem przewlekłości postępowania administracyjnego rozumie się stan, w którym organ nie załatwia sprawy w terminie nie pozostając jednak w bezczynności. Przejawem przewlekłości postępowania jest np. podejmowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9508

Wydanie: 9508

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament