Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co organizator loterii SMS-owej powinien wiedzieć

21 sierpnia 2013 | Prawo i praktyka | Katarzyna Górna
Co organizator loterii SMS-owej powinien wiedzieć
źródło: Rzeczpospolita
Co organizator loterii SMS-owej powinien wiedzieć

Niewłaściwe zasady i przebieg konkursu narażają przedsiębiorcę na zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów

Wygrałeś, nagroda czeka na odbiór! Wystarczy wysłać jeden SMS!!! Nagroda zarezerwowana dla właściciela tego numeru – wyślij odpowiedź na pytanie i wygraj! Kto nie otrzymał równie kuszącej propozycji?

Niestety, zazwyczaj okazuje się, że jeden SMS to zdecydowanie za mało, nagroda wcale nie jest gwarantowana, a jedynym skutkiem udziału w konkursie jest lawina wiadomości zapychających telefon. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów brał pod lupę wiele SMS-owych akcji promocyjnych i konkursów. W konsekwencji nakładał kary za naruszenie praw konsumentów w związku z ich organizacją. Jakie najczęściej organizatorzy popełniają błędy?

Niewłaściwe zasady i przebieg konkursu SMS narażają przedsiębiorcę na zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów bezwzględnie zakazane są bezprawne działania (i zaniechania) przedsiębiorców, które godzą w zbiorowe interesy konsumentów, w szczególności takie jak: nieudzielanie konsumentom rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji, nieuczciwe praktyki rynkowe lub czyny nieuczciwej konkurencji oraz stosowanie postanowień wzorców umów, które wpisane zostały do rejestru klauzul niedozwolonych.

Postępowanie w tego typu sprawach prowadzi UOKiK, a gdy stwierdzi naruszenie prawa, może nie tylko zakazać stosowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9618

Wydanie: 9618

Spis treści

Wymarzony pracodawca

Zamów abonament