Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy warto mieć politykę antymobbingową

21 sierpnia 2013 | Dobra Firma | Ewa Drzewiecka

Pracodawca musi przeciwdziałać przemocy psychicznej w firmie. Dobry sposób to wprowadzenie pisemnych reguł, pod warunkiem że prawidłowo je ustalono i są weryfikowane.

Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi (art. 943 § 1 k.p.). Odpowiada za tego typu działania zarówno wtedy, gdy sam dopuszcza się mobbingu, jak i wówczas, gdy nie wywiązuje się z obowiązku przeciwdziałania takim procederom. Kodeks pracy nie wskazuje, jakie czynności powinien podjąć szef, aby zapobiegać nękaniu. Jednym z proponowanych rozwiązań jest wprowadzenie dokumentu o nazwie: polityka antymobbingowa.

Wariant 1. Udokumentowanie zasad przeciwdziałania nękaniu

Z uwagi na zagrożenie wysokimi odszkodowaniami z tytułu mobbingu, rysy na wizerunku firmy i niechęć do wikłania się w wieloletni spór sądowy coraz więcej pracodawców decyduje się na wprowadzenie polityki antymobbingowej. Jest to zespół reguł, który opisuje postępowanie w razie zgłoszenia przez pracownika przypadku mobbingu, prawa i obowiązki domniemanej ofiary i sprawcy oraz zasady udziału niezależnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9618

Wydanie: 9618

Spis treści

Wymarzony pracodawca

Zamów abonament